Bojovnice pestrá (Betta splendens) - díl IV. - Nákup rybek

IMG_0981

Aby nám rybka dělala dlouho radost, musí být zdravá a v dobré kondici. Na to je nutné myslet už při jejím pořizování.
Vždy si rybku před koupí pořádně prohlédněte. Měla by být silná, vitální a bez sebemenších příznaků nemocí. Tělo by mělo být dlouhé, bez zakřivení a jiných defektů. Ploutve bez výrazně pokřivených paprsků a ryba je musí při imponování bez problémů nést. Nesmí mít také viditelné problémy s plaváním.

V žádném případě nekupovat rybky s viditelnými příznaky jakéhokoli onemocnění! Vyhýbejte se rybkám se slepenými či rozpadajícími se ploutvemi, zákalem na očích, nebo viditelnou krupičkou na těle. Vybraný jedinec by také neměl být příliš vyhublý, nebo naopak s výrazně zvětšenou břišní dutinou.

IMG_6769

V kamenných obchodech se zvířaty najdete bojovnice téměř vždy. Výhodou je, že si rybky můžete před koupí pořádně prohlédnout. Bohužel jsou v obchodech většinou drženy ve zcela nevyhovujících podmínkách a často můžeme vidět rybky nemocné nebo zubožené. Obchodníci povětšinou moc nechtějí kupovat ryby od českých chovatelů. Raději nakoupí od překupníků, kteří dováží rybky z Asie a v drtivé většině v ne zrovna dobré kvalitě. Ale jsou levné a na to prodejci slyší. Této situaci přispívá také nevědomost zákazníků, kteří přes veliké ploutve, pestré barvy a relativně nízkou cenu těchto ryb již nevěnují takovou pozornost jejich zdraví a rybku si od nich koupí. Další nevýhodou koupě bojovnice ze zverimexu je neznalost prodejce v otázce stáří prodávaných ryb.
Občas se však takto dají „ulovit“ i povedené kousky, proto bychom tuto variantu úplně nezatracovali. Jen je třeba velmi pozorně vybírat, co si domů odneseme.

IMG_0817

Ve větších městech se pravidelně konají akvaristické burzy. Na těchto burzách bývají rybky v daleko lepší kondici a většinou máme na výběr z většího množství. Ačkoli jsou prodejci na burzách z velké části pouze překupníci, můžete zde najít i chovatele, u kterých je možné zakoupit jejich vlastní odchovy.

Koupě od chovatele je nejlepší možností, ten zpravidla nabízí rybky ve skvělé kondici a poradí, jak o chovance co nejlépe pečovat. Rybky jsou odchované v našich podmínkách a jsou lépe adaptované na změny vody. Zodpovědný chovatel také dokáže sdělit informace o věku nabízených ryb a pokud vybíráte jedince do chovu, můžete společně probrat i genetiku.

Ohledně koupě rybek se můžete obrátit také přímo na nás. V současné době se řadíme mezi nejlepší chovatele v Evropě a aktivně reprezentujeme ČR na mezinárodních výstavách. Naši chovatelskou práci můžete sledovat např. na Facebooku: LPD betta

IMG_5044

Jednou z možností je i vlastní import ryb od zahraničních chovatelů. Ten představuje alternativu, díky které je možné sehnat kvalitní ryby v podstatě jakékoli variety či barvy. Výběr a domluva v dnešní době probíhá zpravidla přes internet. Velkou nevýhodou je však vyšší cena samotných ryb a především dopravy. Výsledná cena za jednu rybu se potom může vyšplhat i na několik tisíc korun. Je zde i riziko, že rybka nezvládne cestu, nebo padne velmi brzy po příjezdu. Tuto formu nákupu většinou volí jen zkušení chovatelé, kteří chtějí zařadit do chovu nové ryby ve špičkové kvalitě, nebo ten, kdo shání něco velmi specifického.

DSC00032

Pokud vybíráte rybku do většího, společenského akvária, nenechte se zlákat dlouhými závoji a mohutným oploutvením. Daleko větší radost Vám z dlouhodobého hlediska v takovém akváriu bude dělat krátkoploutvá rybka. Proti závojovým samcům, kteří bývají zejména v pokročilejším věku značně unavení a rychleji chřadnou, zůstávají zpravidla krátkoploutví samci i ve vyšším věku velmi vitální.
Závojové rybky se obecně hodí více do menších (řekněme do 60 l), hustě zarostlých nádrží, kde nemusí vynakládat tak velké množství energie a mají možnost odpočinku.

IMG_1422

 

Na závěr si dáme jedno úsměvné, ovšem celkem pravdivé pořekadlo:

Kratší ploutve, delší život.

 

Text a foto: Pavel Jícha & Jiří Krupička

Zpět do obchodu