Bojovnice pestrá (Betta splendens) - díl III. - Péče a krmení

89073550_140006577275763_8063453957508300800_n

Péče o fungující akvárium není nikterak složitá. Ideální je v pravidelných intervalech provádět údržbu spočívající v částečné výměně vody (např. 1/4-1/3 objemu), odsávání případného detritu ze dna a dle potřeby čištění filtrace. Pokud nám v nádrži bohatě bují rostlinky, pak samozřejmě podle potřeby občas uděláme prostřih, nebo protrháme.
Periodiku těchto úkonů si každý nastavuje sám, dle časových možností a funkčnosti nádrže. Obecně se doporučuje min. pravidelnou výměnu vody provádět jednou týdně. Samozřejmě lze vodu měnit i méně často, pokud vše funguje, jak má. Filtraci stačí čistit po takové době, kdy pozorujeme výrazné snížení jejího výkonu. Filtrační médium je plné užitečných bakterií, které bychom příliš častým čištěním zbytečně redukovali. K propírání filtrace vždy využíváme vodu z akvária, kterou jsme odčerpali během pravidelné výměny, aby bylo čištění pro zmíněné nitrifikační bakterie co nejšetrnější a co nejméně jsme tak nabourali funkčnost našeho malého vodního světa.

S udržováním kvality vody a vytvoření příjemnějšího prostředí pro naše chovance nám mohou krom živých rostlinek pomoci také různé přírodní produkty. Nejčastěji se k tomuto účelu využívají sušené listy mandlovníku mořského. Ty mají díky obsahu flavonoidů, taninů a řady dalších látek celou škálu pozitivních účinků – působí antibakteriálně, antisepticky, brzdí rozvoj plísní, lehce okyselují vodu, zmírňují stres, podporují přirozenou imunitu, vybarvení a v neposlední řadě jsou pro mnohé ryby také skvělým stimulantem ke tření. Zejména v menších nádržích mohou být obrovským pomocníkem. Obdobně se využívá také kůra tohoto tropického stromu původem z Asie. Podobné pozitivní účinky mají také sušené listy banánovníku a z naší přírody se dají velmi efektivně použít např. olšové šištičky nebo rašelina. Obdobné účinky mají i listy dubu či buku, jen jich pro požadovaný účinek musí být v nádrži větší množství.
Ony užitečné látky v těchto přírodních „pomůckách“ barví vodu do jantarových odstínů. To může být pro některé akvaristy esteticky nežádoucí, pokud chtějí mít vodu jako křišťál. Většině rybek však toto zabarvení naopak vyhovuje mnohem více než ona průzračná voda. Listy v nádrži navíc velmi pěkně poslouží pro doladění přírodní atmosféry, mohou rybkám poskytnout úkryt, jsou velmi vítaným zpestřením jídelníčku pro akvarijní plže či krevetky a v neposlední řadě se stávají skvělou živnou půdou pro užitečné bakterie.

mandlovnikprirodni_produkty

Pokud chceme mít krásné, zdravé rybky, musíme brát ohled také na jídelníček našich chovanců. V přírodě se bojovnice živí především larvami hmyzu a dalšími drobnými vodními organismy. Podávaná potrava by tak měla obsahovat dostatek bílkovin. Vzhledem k tomu, že bojovnice nejsou tak aktivní plavci, krmivo by nemělo mít příliš vysoký podíl tuků. Jejich nadbytek by mohl vést k tloustnutí rybek a následným zdravotním potížím.

Nejlepší, co můžeme rybkám nabídnout, je živá potrava. Na akvaristických burzách jsou často k dostání živé patentky (červené komáří larvy) či koretry (bílé komáří larvy). Další možnost je nalovit černé komáří larvy v nějaké vodní nádrži. Stejně tak můžeme úspěšně lovit např. cyklop (buchanky). U takto lovené potravy je však nutné pečlivě vybírat lokalitu. Ačkoli je živé krmivo nejlepší možností, nese s sebou i riziko přenosu chorob. Pro minimalizaci případné nákazy je proto vhodné k lovu vybírat pouze nezarybněné vodní plochy.

IMG_0336DSC01695

Velmi dobrou alternativou živého krmiva jsou krmiva mražená. K dostání je celá řada, z nichž lze jako vhodné pro bojovnice vypíchnout např. patentky, koretry, černé komáří larvy, artemie, dafnie nebo cyklop. U komerčně nabízených mražených krmiv je kladen důraz na absolutní minimalizaci rizika přenosu patogenů a výživové hodnoty při správném a rychlém zpracování zůstávají velmi dobré.

DSC02801

V obchodech můžeme vidět také sušené (lyofilizované) nitěnky či patentky. Ty představují vítaný doplněk stravy, za který se rybky určitě nebudou zlobit.

Nejrozšířenější, nejdostupnější jsou však krmiva suchá. V dnešní době jsou již k dostání velmi kvalitní chovatelská krmiva, která dokáží rybkám pokrýt kompletní výživové požadavky. U jakýchkoli suchých krmiv je dobré volit formu granulí. Bojovnice je přijímají raději než vločky. Při krmení je nutné odměřovat krmnou dávku, protože suchá krmiva ve vodě bobtnají a bojovnice jsou schopné se přežrat doslova k prasknutí. Tato kombinace potom může způsobit poškození trávicího traktu s fatálními následky. V případě správného krmení se však nemusíme ničeho obávat.

Teď se jistě mnozí ptají, „Co je ta správná krmná dávka?“. Pro příklad vezmeme granulát s rozměry částic 1 mm. Pokud budeme krmit jednou denně, optimální dávka pro jednu dospělou rybku je do 10 granulek. Ještě lepší je dávku rozdělit na dvě poloviční a krmit dvakrát denně (ráno a večer).

Při krmení živým nebo mraženým krmivem můžeme rybkám dopřát klidně více, tady nic nehrozí i když se to trochu přežene.

85254616_1423635211148364_8371164007507165184_n

Sami jsme strávili řadu let hledáním toho nejlepšího pro naše chovance. Nakonec jsme zakotvili u krmiv z řady Dr. Bassleer Biofish Food (dále pod zkratkou BBF). Krmiva BBF jsou na evropském trhu opravdu na špici, co se týče kvality. Byla vyvinuta s velkým důrazem na podporu imunitního systému, dlouhodobé udržení perfektní kondice, jsou čistě přírodní a využívají mnoho pokladů přírody (výtažky z řas, bylinky, plody,…). Mimo jiné rybám velmi chutnají a pozitivní výsledky jsou v chovu jasně patrné. Více informací si o těchto krmivech můžete přečíst ZDE.

Základ jídelníčku našich chovanců tak tvoří právě granuláty z řady BBF. K nim mražená krmiva (patentky, koretry, artemie, černé komáří larvy, dafnie, cyklop) a příležitostně i živé patentky či koretry. Jednou za čas zpestříme rybkám jídelníček také o sušené nitěnky.

Z krmiv BBF jsou pro bojovnice ideální tyto varianty:

REGULAR – ideální jako základ jídelníčku
ACAI – přirozeně podporuje vybarvení ryb
ALOE – díky výtažkům z aloe má pozitivní účinky na regeneraci pokožky a posiluje obranyschopnost proti kožním parazitům
CAVAR – skvělé krmivo, pokud máte pouze jednu nebo několik rybek a chcete jí dopřát opravdu to nejlepší a nejchutnější
FORTE – aktivně posiluje imunitní systém
GARLIC – pomáhá při prevenci proti parazitům
GSE/MORINGA – podporuje celkovou funkci organismu, působí proti škodlivým bakteriím ve střevech

V případě potřeby jako podpora při léčbě a prevence i LAPACHO (při léčbě tzv. děrové nemoci) nebo MATRINE (při léčbě krupičky).

Pro dospělé rybky je optimální velikost L, pro dorost a příp. další obyvatele akvária s menší tlamkou (razbory, tetry atp.) velikost M.

IMG_1661

A na závěr tu pro Vás máme video od Jakuba Liperta, ve kterém krmí z ruky krmivem BBF REGULAR omladinu v jednom ze svých akvárií :)

 

Text a foto: Pavel Jícha & Jiří Krupička

Zpět do obchodu